wtorek, 16 sierpnia 2011

Zapowiadało się dobrze

ale tylko zapowiadało się. Pierwszy rozdział, wprowadzający, chłonęłam, myślałam, oj, tą książkę to chyba sobie nawet kupię. W rozdziale tym bohaterka opisała w kilku zdaniach swoje dzieciństwo, że było inne, dlaczego było inne, nakreśliła swoje odczucia, swój smutek. Kolejne rozdziały przeszły w akcję. Bohaterce umiera ojciec, porządkując Jego rzeczy znajduje list, odkrywa, że w Ich życiu rodzinnym tkwiła tajemnica, próbuje Ją odkryć. Odziedziczyła trochę pieniędzy, rzuca pracę, chłopaka, jedzie w rodzinne strony swego ojca, tam spotyka mężczyznę swego życia, itd. na kilku strona historia jest wręcz harleqiunowa.
Książka jest pełna jednak bardzo dobrych pojedynczych zdań i akapitów, wiele, naprawdę wiele razy musiałam przerywać czytanie by pomyśleć, zastanowić się, odnieść właśnie przeczytaną treść do własnego życia. Odnoszę wrażenie, że książka została napisana przez jeszcze niedojrzałą, początkującą pisarkę. Kilka bardzo dobrych wątków, pomysłów zlepione w jakąś taką rozmytą, niezachęcającą całość. Choć końcówka, ostatnie dwie strony, sporo nadrabia.

Kilka ciekawszych zdań, ale tylko z pierwszego rozdziału, niestety nie zakreślałam wszystkich, by teraz wybrać co ciekawsze z całej książki
:
" Trzeba żyć tak, żeby odróżnić dzień od dnia - tak powiedział mój tato(..) to co wtedy powiedział odebrałam jako gorzkie przyznanie się do porażki, wskazówkę, żebym nie brała z Niego przykładu (..) umarł jak żył - w milczeniu i bez sprawiania nikomu kłopotu (..) choć był człowiekiem nieustraszonym (..) było coś czego bał się śmiertelnie: niedołęstwo"

"po śmierci ojca znalazłam się w stanie psychicznym, którego nie umiem określić inaczej niż jako stan 'spóźnionej wrażliwości' "

 i jeszcze jedno fajne, z dalszej części książki :) :

"wiadomo, że wszelkie wysiłki podjęte celem oczarowania mężczyzny zaletami umysłu i charakteru, pozostaną daremne, jeżeli nie będzie miał na czym oprzeć oka" - prawda..?:)

empik: Współczesna powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym o poszukiwaniu korzeni i miłości. Po śmierci ojca Monika próbuje rozwiązać tajemnicę rodzinną i poznaje ukochanego mężczyznę. 

Księga Motyli - Doda Około-Kułam, wyd. Świat Książki 2009,  str.221

2 komentarze:

  1. Dzięki za cynk. Skoro się zawiodłaś, to sobie odpuszczę tę lekturę. Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny blog, zaciekawiłam się na chwilę zanurzając się w Twoich wątkach. pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń